Proč často hrajeme deskové hry jen jednou?


Jednou z oblíbených zábav dětí i dospělých jsou bezesporu deskové hry. A je pravdou, že je hrajeme velmi často, ať už sami či s rodinou. Důkazem toho, že se prodávají, je i jejich široká nabídka v obchodech a fakt, že se vyrábí neustále nové a nové. Když se však zamyslíme, pak zatímco osvědčené klasiky, jako Člověče, nezlob se, hrajeme poměrně často, ty moderní mnohdy vytáhneme pouze jednou.

 

To se může zdát zvláštní, navíc když ještě uvážíme, kolik vlastně dnes deskové hry stojí. Přesto je potřeba přiznat, že k tomu existují velmi dobré důvody. Rozhodně se tedy vyplatí na ně podívat a zamyslet se nad nimi, než nějakou novou deskovku koupíme.

 

šachy jsou starou klasikou

 

Tím prvním problémem je počet hráčů. Zatímco ty běžné vyžadují obvykle pouze dva, u těch moderních je jich mnohdy nutných více. A šance, že se, byť i jen v rodině, sejde najednou tolik lidí, kteří mají zájem onu hru hrát, není až tak velká.

 

Dále tu máme pravidla. Ta jsou totiž u moderních deskovek mnohdy poměrně složitá, což je kontraproduktivní. Ty nejlepší a nejoblíbenější hry jsou zpravidla jednoduché, které můžeme pochopit po několika minutách. U těch, které se prodávají nyní, je často potřeba přečíst si pravidla hned několikrát, a následně se s nimi ještě radit během hraní, což narušuje plynulost a i zábavu.

 

i bingo je desková hra

 

Pak je tu také fakt, že mnoho z nich spoléhá na nějaký unikátní gimmick, jako například mluvící figurínu a podobně. Jistě, může to být zábavné při prvních několika hrách, avšak zpravidla se velmi brzy okouká. A pokud je to vlastně to jediné, co nás na dané hře baví, pak nás brzy přestane bavit i hra sama.

 

Při výběru v obchodě je tedy vhodné na tyto věci myslet. Pokud si nejsme jisti, je lepší se držet starých, osvědčených klasik. Ty totiž bavily již celé generace, a je pravděpodobné, že budou bavit i tu dnešní. Koneckonců, existuje důvod, proč se z nich staly klasiky.