Že pivo obsahuje alkohol, je každému známo, ale nealkoholické pivo alkohol téměř neobsahuje, jen stopové množství, a tak by kde kdo mohl tvrdit, že pití nealkoholického piva je zdravé, protože v něm najdete spoustu živin z chmele a z ječmene. To je fakt, ale máme tu jedno velké ALE. Po pivu se tloustne – sice nepřímo, ale tloustne. Proč existují pivní břicha? Zamysleli jste se někdy nad tím? Ty hnusné pivní pupky, vyklenuté jako míč? Pokusíme se na to odpovědět selským rozumem:
Uvádí se, že jeden půllitr dvanáctistupňového piva je svou energetickou hodnotou srovnatelný se slazenou limonádou stejného množství. Není to tedy rozhodně nic zásadního, po čem bychom výrazně tloustli, a tak pivo v tomto směru nepředstavuje problém. Jenže v porovnání s tou limonádou je pivo zcela odlišného složení, a právě zde hledejme toho „zakopaného psa“.
Pivo je hořké, obsahuje hořčiny z chmele, a i přes svůj ječný slad je hořký nápoj zdrojem pro značné vyplavování žluči. Tento proces ovšem uměle navodí chuť k jídlu, zjednodušeně řečeno – po slazené limonádě rozhodně nemáte takovou chuť si zobnout tu a tam cracker, támhle kousek vepřového bůčku s chlebem, nebo si dopřát pečené kuře s knedlíkem atd. Pivo zkrátka podporuje trávení a stává se, že toho sníte víc, než kdybyste namísto piva popíjeli ty limonády.
Viscerální tuk
Jestliže budete konzumovat pivo delší čas ve větším množství (i nealkoholické), bude to urychlovat trávení a zvyšovat chuť k jídlu. A pokud toho sníte víc, než byste měli, začnete přibírat na váze. U takových jedlíků je pak velké riziko, že krom podkožního tuku se (hlavně u mužů) začne ukládat viscerální meziorgánový tuk. Ten je ale velmi nebezpečný, protože je metabolicky aktivní a stlačuje vnitřní orgány, což v extrémním případě může i poškodit játra a způsobit jaterní cirhózu.
Viscerální tuk vám vyklene břicho. Vypadá to příšerně, jako z loutkového filmu u vycpaných figurek slámou, a navíc se tuková tkáň postará o vaše závažné zdravotní problémy. Máte tohle zapotřebí? Opravdu?